czwartek, 12 sierpnia 2021

Symbole tworzyw sztucznych, co oznaczają?



Wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne otaczają nas na każdym kroku. Ich popularność nie powinna dziwić ponieważ zwykle są to materiały lekkie, plastyczne, wytrzymałe i stosunkowo tanie w produkcji. Najczęściej możemy spotkać je w sklepach kiedy robimy zakupy, jednak ich zastosowanie jest dużo szersze, choćby w budownictwie. Pomówmy jednak o opakowaniach. Skąd możemy wiedzieć jaki konkretnie plastik został wykorzystany przy produkcji opakowania?


Producent wytwarzając opakowanie danego produktu zobligowany jest do umieszczenia na nim symbolu, dzięki któremu możemy dowiedzieć się z jakiego tworzywa sztucznego zostało wykonane. Symbolem tym są trzy strzałki tworzące kształt trójkąta z odpowiednią cyfrą wewnątrz. Taki symbol najczęściej można znaleźć na spodzie opakowania. A co oznaczają dane cyfry?


1 – PET

Politereftalan etylenu. Jest to tworzywo z których wykonana jest większość butelek do napojów. Wykorzystuje się je również do tworzenia jednorazowych naczyń i sztućców oraz w włókiennictwie. Co bardzo istotne, opakowanie z takiego tworzywa nie powinno być wykorzystywane ponownie, ponieważ mogą wydzielać substancje szkodliwe dla naszej gospodarki hormonalnej. Ponadto nie powinno się eksponować takich opakowań na działanie promieni słonecznych.

2 – HDPE

Polietylen wysokiej gęstości. Bardzo często stosowany do wytwarzania wszelkiego rodzaju zbiorników np. kanistrów na paliwo. Z tego typu polietylenu wytwarzane są również rury oraz złączki hydrauliczne. HDPE stosuje się również podczas produkcji folii do żywności czy worków na śmieci.

3 – PVC/V

Polichlorek winylu. W Polsce popularny jest błędny skrót PCV. Stosuje się go głównie w budownictwie, chociaż może być stosowany przy produkcji folii do żywności. Z PVC wykonane są rury kanalizacyjne czy niektóre panele podłogowe. Melomani mogą kojarzyć to tworzywo z płytami gramofonowymi.

4 – LDPE
Polietylen niskiej gęstości. Najczęściej stosuje się go w gastronomii i farmaceutyce. Z takiego typu tworzywa wytwarza się woreczki strunowe, kubeczki na napoje czy rurki do izolacji kabli. Podobnie jak w przypadku jego odpowiednika o wysokiej gęstości łatwo przeprowadzić proces jego recyklingu.

5 – PP

Polipropylen. Obok HDPE najbezpieczniejsze z wymienionych tworzyw. Stosowany do wszelkiego rodzaju opakowań do żywności. Jest to tworzywo nadające się do wielokrotnego użytku. Poza opakowaniami wytwarza się z niego rury czy też izolację do kabli.

6 – PS
Polistyren. Najbardziej popularną jego formą jest spieniona, czyli popularny styropian. Tworzywo to dobrze izoluje, nie powinno się go jednak stosować do przechowywania żywności ze względu na wydzielane toksyny. Poza budownictwem możemy go znaleźć choćby w kartonach w których transportowany jest sprzęt RTV/AGD.

7- INNE

Pod tym symbolem mieści się cały zbiór innych tworzyw. Ze względu na możliwość obecności niebezpiecznego dla zdrowia bisfenolu nie powinno się stosować tego typu opakowań do przechowywania żywności. Bisfenol może powodować problemy z układem nerwowym czy hormonalnym.

Popularne posty